Cemre Nedir İlk Cemre Ne Zaman Düştü?

Cemre nedir, ne zaman düşer? gibi soruların cevaplarını aramaya çalışacağız sevgili dostlar. Biz Türklerin takvimine göre ilk cemre 19 ve 20 Şubat’ta düşüyor. İkinci cemre 26 ve 27 Şubat’ta, sonuncu cemre ise; 5 ve 6 Mart’ta olmak üzere iki tane daha düşecek. Birincisi havaya, ikincisi suya, üçüncüsü toprağa düşüyor. Peki cemre nedir? Bir çok yabancıya göre Cemre Türkiye’de sık kullanılan bir kadın ismidir. Aslında Cemre arapça (Camra) kelimesinden alınmıştır, ancak kökleri Aramice, Asurca ve hatta tarihin en derinlerinde, Akadca (Gumarı) köklerine sahiptir.

Tüm bu dillerde aslında bir kömür parçasına atıfta bulunulur. Fakat yanan bir kömürden, daha doğrusu kırmızı, sıcak, parlayan bir kor olarak tarif edilir. Enteresan olanı Türkçe’de kömür kelimesine benzemektedir. O halde Cemre düşmesini tarif edersek, gökten düşen ateş topları şeklinde parlayan közler demek. Fakat bu ateş topları gözle görünmüyor. Gökyüzünden geçerken aniden havayı ısıtıyor.

Cemre Nedir

Cemre Nedir

Cemre ile ilgili kesin olan bir şey de ani ve seri olmasıdır. Türkiye’de havadaki o ani bahar hissini ifade ediyor. “Düşme” tabiri gerçek anlamdadır, kütleden kopan ve dünyaya düşen bir güneş parçasının hayali bir resmidir. Aslında bir ısı enerjisini, havaya çarpan ilk etkili güneş ışınlarının enerjisini anlatır. Sonra donmuş suyu uyandırmak, ısıtmak ve bir kez daha hayat vermek. Sonunda su akarken toprağa çarparak toprağa hayat vermek, toprağın çiçek açmasına neden olmak bahara. Bu aynı zamanda kültürümüzdeki tüm Şamanist inançları da yansıtır. Bazı dilbilimciler, kelimenin havada asılı sis anlamına gelen Türkçe kökenli olduğunu iddia ederler. Kıştan ilkbahara bu kademeli geçiş, halk takvimine “cemre”nin üç aşaması olarak yansır.

Mevsimsel değişimin bu haftalık değişim aşamaları aynı zamanda Türk ve İran’da Nevruz yılının başlamasına veya kışın resmi sonu olan Nevruz’a yol açar. Mevsimlerin belirli değişikliklerine ilişkin bu tür önemli günler, tarım kültürlerine dayanan halk takvimlerinin tipik özelliğidir. Doğal olarak tarıma bağımlı toplumlar, doğadaki değişimleri her zaman gözetliyor. Bu önemli günlerin farkına varmak şehir hayatımızda kayboluyor ama cemre nedir her zaman hatırlanıyor gibi görünüyor. Belki insanlar zorlu ve yorucu bir kıştan sonra baharın ışıltısını özlüyor ya da belki de havadaki ani değişim kaçınılmaz olarak hissediliyor.

Cemre Nedir Nasıl Anlaşılır?

Bahar yaklaşırken, aynı zamanda yeşilliklerin de zamanı geldi. Eriyen karda ilk açan çiğdem çiçeğidir; görünümü bahar sevincini getirir, fener gibi parlayan sarılığı ile kendini tekrar eden bir mucize gibidir. Çiğdem çiçeklerinin ortaya çıkışı, yaklaşık 3500 yıl önce Hitit döneminde bir bahar şenliği nedeni olmuştur. Özellikle Hitit Krallığı’nın var olduğu aynı coğrafyada, kırsal kesimde hala yansıyan bir bahar ayini. Çocuklar, soğanlarını birlikte kazarak çiğdem çiçeklerini toplarlar ve baharın geldiğini haber verircesine ilahiler söyleyerek köylerde yürürler. Her evi ziyaret ederek bulgur, tereyağı, tuz vb. malzemeleri toplarlar ve tüm olay ortak bir şölene dönüşerek çiğdemli bulgur pilavı pişirmeye dönüşür.

Bugün ilk cemre yayına girdiğine göre geri sayım başladı. Baharın resmi başlangıcını kucaklamak için yedi günlük iki set bekleyin. İkinci cemre 26 Şubat’ta gerçekleşecek ve bu yıl Çin’de ve diğer birçok Asya ülkesinde kutlanan Fener Festivali’ne denk geliyor. Tarih, Çin ay takviminin ilk ayının ilk dolunayıdır ve sular üzerinde yüzen ve havada yükselen fenerlerin nefes kesici sahneleri ile en romantik günlerden biri olan aşıkların günü olduğunu söylemeye gerek yok. Ayın muhteşem akışı. Bu hafta Fener Bayramı’nı, cemre’nin suya düşmesini, bir su kenarına gidip mumu yüzdürmeyi ve baharın gelişini kutlamayı ihmal etmeyin. Görünmez bahar perisini karşılamanın manevi bir eylemi olacak. Bence kelime Türkiye’de de bir kadın ismi olduğu için.

Haftanın Tarifi:Baharın gelişini kutlamak için Çin usulü pişmiş yeşil bir sebze öneririm. Bu tipik Çin Yeni Yılı yemeklerinden biri, söyleyebileceğim en kolay ve lezzetli yemeklerden biri. Bugünlerde Türkiye pazarlarında bol bulunan bir demet ıspanak seçin, ufacık ihale yaprakları seçin, yaklaşık 350 veya 400 gr. Ispanak yapraklarını yıkayın, kökleri olduğu gibi bırakabilirsiniz, sadece kenarlarını düzeltin ve yaprakları kesmeden kökü ikiye bölün. Büyük bir tencerede suyu kaynatın, ıspanak yapraklarını birer birer 30 saniye kadar haşlayın.

Bir kevgir içinde boşaltın. Fazla suyu çıkarmak için sıkın. Beyazlatılmış ıspanakları bir servis tabağına tek sıra halinde dizin. Yaklaşık bir çorba kaşığı kadar yapmak için bir inç kadar taze parmak kökünü çok ince doğrayın. Zencefili biraz soya sosu (yaklaşık 1 yemek kaşığı) ve pirinç sirkesi (yaklaşık 2 yemek kaşığı) ve herhangi bir yemeklik yağ (yaklaşık 1-2 yemek kaşığı) ile birleştirin, birkaç damla susam yağı ekleyin ve ıspanağın üzerine dökün. Sosu birkaç yemek kaşığı tavuk suyu ile seyreltebilirsiniz; Bir küpü ılık suda eriterek kolayca güçlü bir stok elde edebilirsiniz. Soğuk veya ılık servis yapın.

İslami sohbet platformu olarak cemre nedir sorularına cevap vermeye çalıştık. Başka bir makalede görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız.

https://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Cemre-Nedir.pnghttps://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Cemre-Nedir-300x300.pngEzeLGenel
Cemre Nedir İlk Cemre Ne Zaman Düştü? Cemre nedir, ne zaman düşer? gibi soruların cevaplarını aramaya çalışacağız sevgili dostlar. Biz Türklerin takvimine göre ilk cemre 19 ve 20 Şubat'ta düşüyor. İkinci cemre 26 ve 27 Şubat'ta, sonuncu cemre ise; 5 ve 6 Mart'ta olmak üzere iki tane daha düşecek. Birincisi...