Cennet Hurması Nedir?

Cennet Hurmasını siz değerli okurlarımız için araştırdık. Esasen tüm meyveler sağlıklı bir diyetin ana unsurlarından birisidir. Sıcak yaz günlerinde serinlemek için meyve salatası veya bir parça meyve yemek her zaman keyiflidir. Çilek, turunçgiler, elmalar, çekirdekli meyveler dışında keşfedilmeyi bekleyen ve az bilinen meyveler mevcut. Bunlardan birisi de Cennet Hurması olarak bilinen Trabzon hurmasıdır. Trabzon hurması; tatlı, keskin, neredeyse bal benzeri bir lezzete sahiptir. Parlak turuncu renginde bir meyvedir. Bu meyveyi hem taze, hem de kurutulmuş veya pişmiş olarak yiyebilirsiniz. İnanılmaz derecede çok yönlü bir meyvedir. Cennet hurması satın alırken, boyutuna göre en ağır hissettiren, parlak görünüşlü, çürük olmayanlardan seçmeye gayret edin. Bu şekilde paranızın karşılığını en iyi şekilde alarak bu tarifsiz lezzeti yaşayabilirsiniz.

Cennet Hurmasının Faydaları

Cennet Hurmasının Faydaları

Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Cennet hurması oldukça düşük kalorili ve besleyicidirler. Bu yüzden tam bir diyet dostudurlar. Bu mucizevi meyvenin faydalarına hep birlikte bakalım inşallah.

1 – Hurma kalp sağlığına iyi gelir.

Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Tıbbi olarak tarif edecek olursak “Oksidatif hasarla savaşmaya ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan quercetin ve kaempferol dahil olmak üzere flavonoidler gibi antioksidanlar açısından zenginler“.

Hurma ayriyeten yüksek tansiyon, iltihaplanma ve yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğü kanıtlanmış iyi bir tanik asit ve gallik asit kaynağıdır. Özellikle kahvaltıda hurmaları doğrayın ve hakiki köy yoğurdu ile afiyetle yiyin. Öğle yemeğinde ızgara somon salatasına ekleyerek tüketebilirsiniz.

2- Hurma Eklem Sağlığını İyileştirebilir.

Vücuttaki iltihabı azaltabildikleri için faydaları eklem sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratmaya kadar uzanabilir. Artritlere karşı da koruma sağlayabilirler. “İnflamasyonu azaltmak söz konusu olduğunda Trabzon hurması süper bir yıldızdır ve inflamasyon artrit ile bağlantılıdır.

Bu iltihabı azaltan etki, kısmen, hurmaların serbest radikallerden gelen hasarı temizlemeye, iltihabı uzak tutmaya ve böylece üretilen iki madde olan c-reaktif protein ve inerlökin-6’yı tutmaya yardımcı olan yüksek C Vitamini içeriğinden kaynaklanmaktadır.” v

3. Hurma Kabızlık Sorunlarını Giderir.

Hurma yemek, büyük abdest yapmayı düzenli hale getirip kolaylaştırır. İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirim sisteminizi sağlıklı tutar. Bir hurmada 6 gram lif bulunur, bu kadınlar için önerilen günlük lif miktarının neredeyse dörtte biridir. Günde bir porsiyon hurma yemeniz gerçekten fark oluşturabilir. Hurmayı peynir veya fındıkla da eşleştirip tüketebilirsiniz.

4. Hurma Göz Sağlığına Faydalıdır.

Cennet hurması, gözlerinizi sağlıklı tutmaya ve daha fazla göz sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı savaşmaya yardımcı olan karotenoid antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin açısından zenginler.. Ayrıca normal görme için gerekli olan temel bir besin olan günlük önerilen A vitamininin yüzde 70’ini içerirler.

5. Trabzon hurması kanser riskini azaltabilir

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, Trabzon hurması meyvesi potansiyel anti kanserojen etkilerle ilişkilendirilmiştir. Beta-karoten gibi flavonoidler ve karotenoidler açısından zengin olmaları sayesinde kansere karşı koruma sağlayabilirler, bu da özellikle akciğer ve kolorektal kansere karşı mücadele söz konusu olduğunda faydalı olabilir.

İster sabah, ister öğlen öğünlerinde bu mucizevi meyveyi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ben bu meyveyi yoğurtla yemeyi çok seviyorum.  İslami sohbet platformu olarak bir makalenin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız, sağlıcakla kalınız.

Bazı Çarpıcı Konu Başlıklarımızı Okumaya Ne Dersiniz?

https://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/cennet-hurmasinin-faydalari-1024x551.pnghttps://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/cennet-hurmasinin-faydalari-300x300.pngEzeLGenel
Cennet Hurması Nedir? Cennet Hurmasını siz değerli okurlarımız için araştırdık. Esasen tüm meyveler sağlıklı bir diyetin ana unsurlarından birisidir. Sıcak yaz günlerinde serinlemek için meyve salatası veya bir parça meyve yemek her zaman keyiflidir. Çilek, turunçgiler, elmalar, çekirdekli meyveler dışında keşfedilmeyi bekleyen ve az bilinen meyveler mevcut. Bunlardan birisi de...