Evde Kedi Beslemek

Evde kedi beslemek fikri kulağınıza hoş geliyor değil mi? Köpek beslemek konusunda yayımladığımız makale okuyucularımızdan hayli ilgi gördü. Okuyucularımızdan “Birisi” rumuzunu kullanan kardeşimiz kediler hakkında da bir makale yazmamızı istedi. O zaman başlayalım inşallah. Evinizi tüylü kedi arkadaşınızla paylaşmaya karar verdiyseniz, bu konunun avantaj ve dezavantajlarına hep birlikte bakalım.

Kediler hacim olarak köpeklerden daha az yer kaplarlar, bu da bakımlarını kolaylaştırır. Ayrıca sevecen ve oyuncu oldukları için rahatlatıcıdırlar. Fakat tüm bunları yaparken kanepelerinizi tırnaklarıyla yırtabilir, halılarınızın üzerine tüylerini dökebilir, evinizin içine işeyebilir veya dışkılarını yapabilirler. Durun daha bitmedi, bazen evin içine kusabilir, pirelerini dökebilir, yüksek sesle seni uyandırabilir.

Evde Kedi Beslemek

Evde Kedi Beslemek

Evde Kedi Beslemek Az Bakım Gerektirir

Kedinizin kumunu sürekli ve düzenli bir şekilde değiştirmeniz, yeterince yiyecek ve su verdiğiniz müddetçe kediniz kendini mutlu hissedecektir. Kediler bağımsız ve başına buyruk hayvanlardır. Bir köpek gibi sürekli bakım ve gözetime ihtiyaçları yoktur. Kendi kendilerini temizlemede köpeğe göre daha iyi durumdadırlar. Keyfi yerinde olan bir kedi son derece sevecendir. Kucağınızda oturan bir kediyi okşamak ve onun mırıltısını duymak stresinizi azaltabilir, bu şekilde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. 

Evde Kedi Beslemek Eğlendiricidir

Kediler eğlenceyi ve oyunu çok severler, bazen komik pozisyonlarda hoplayıp zıplarlar. Hareket eden her şeyi kovalarlar. Eğer fazladan eğlence istiyorsanız ona bir parça kedi nanesi verin.

Evde Kedi Beslemek Zararlıları Engeller

Kedilerin evcilleştirilmesinin ana nedenlerinden birisi de, istilacı kemirgenlerin (fare v.b.), diğer zararlı türlerin popülasyonunu kontrol etmektir. Kedilerin büyük çoğunluğu hem evde, hem de dışarıda kemirgenleri, böcekleri, diğer küçük canlıları öldürmekte ustadır. Özellikle köy ve mezralarda kedinin bu konudaki faydası oldukça fazladır. Ahşap ve kerpiç evlerde yaşayanlar, fare ve yılanlara karşı mutlaka kedi beslemektedir.

Kediler, dünyayı izleyebilecekleri bir pencere olduğu müddetçe bir evde ya da dairede yaşamaktan mutludur. Bazı kediler dışarı çıkıp dünyayı keşfetmek ister.

Evde Kedi Beslemek Hangi Sorunları Beraberinde Getirir?

1. Çok Kıl Dökerler

Evde kedi beslemeye karar verdiyseniz, kedi tüylerinin mobilyalarınıza, halılarınıza, kıyafetlerinize, masanıza, tezgahınıza kısaca her yere bulaşmasına hazırlıklı olun. Kendinize bir kedi arkadaş edindiyseniz, temizlik programınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. 

2. Kedi Kumları Çok Kokar, Sürekli Yenilenmesi Gerekir

Kedilerin idrarı ve dışkısı keskin bir şekilde kokmaktadır. Onların tuvaletleri kum dolu bir yerdir ve sifon çekmezler. Bir kedi istiyorsanız tüm bunları göz önüne almanız gerekir.

3. Mobilyalarınızı Parçalarlar

Kediler yapı gereği sık sık tırnaklarını kontrol etmek ve egzersiz yapmak isteyeceklerdir. Bunun için keskin pençeleri ile mobilyalarınızı çizip parçalayabilirler. Her ne kadar kedinize tırmalama direği alsanız da onu vazgeçiremezsiniz.

4. Bazı Dost ve Arkadaşlarınızdan Vazgeçmek Zorunda Kalabilirsiniz

Evet yanlış duymadınız, eğer evde kedi beslemeye karar verdiyseniz bazı dost ve arkadaşlarınız ziyarete gelmek istemeyecektir. Yapılan araştırmalarda bir çok kişinin kedi alerjisine sahip olduğu, hatta bazı insanların kedi fobisi olduğu tespit edilmiştir. Yani demem o ki; sosyal ve romantik hayatınız etkilenebilir.

5. Kediler Doğuştan Katildir

Kediler bu konuda köpeklere benzemez, doğuştan katildirler. Eğer dışarıya çıkarmaya karar verdiyseniz mahalledeki kuşları avlamak için tereddüt etmezler. Ayrıca evinize ölü fare, kertenkele, yılan v.b. hayvanları getirebilirler. Bu tür iğrenç hediyeleri kabul etmeye hazır mısınız?

6. İradeleri Güçlüdür Emirlere İtaat Etmezler

Köpekler çok kolay eğitilebilirken kedileri eğitmek ve itaat etmesini beklemek beyhude bir çabadır. Çünkü kedilerin kendi iradeleri vardır, emir ve komutlarınızı kesinlikle dinlemezler.

7. Ara sıra Kusarlar

Kediler bazen yediği toksik olmayan yiyecekler nedeniyle kusabilirler. Bu nedenle temizliğe hazır olun.

8. İnsanları Tırmalayabilir veya Isırabilirler

Mobilyaları tırmaladığı gibi sizi de tırmalayıp ısırabilirler. Kediler köpeklere göre çok daha vahşi hayvanlardır. Sevmediği bir şeyi yaptığınızda veya havasında değilken karnını okşadığınızda sizi ısırabilir. Kedi beslemek konusunda kararlıysanız bunlara hazırlıklı olmanız gerekir. 

9. Sizi Uykudan Uyandırabilirler

Kedilerin uyku programları sizinkine asla uymaz. Ne zaman uyudukları veya uyandıkları belli değildir. İnsanlar gibi düzenli uykuları yoktur. Kendileri uyumadığı zamanlarda, sizin uyumanızı umursamazlar. Dolayısıyla evinize getirdiğiniz bir kedinin kaba davranışlarına hazırlıklı olun. Evde kedi beslemek şişmiş gözler ve uykusuzluk halini doğurabilir.

10. Gürültücü ve Çok Seslidirler

Kediniz içeriden dışarıya çıkmak istediğinde miyavlamaya başlar. Yine aynı şekilde dışardan içeriye girmek istediğinde de bağırmaya başlayacaktır. Yani her gün kedinin kapıcısı olarak size görev çıkıyor. Bazen kedinin nerede olmak istediğini bile anlayamazsınız. Sürekli bir miyavlama ve hoşnutsuzluk durumu oluşabilir. 

11. Pire Kaparlar

Kediler çok kolay pire kaparlar, bu pireler oldukça can sıkıcı ve rahatsız edicidir. Size bulaşan ve sizinle birlikte yatağa giren bir pire size uykuyu haram edecektir. Bu pirelerden kurtulmak uzun süreli bir savaştır ve size ek maliyetler getirir. Evde kedi beslemek istiyorsanız, pireleri de yakından tanımanız gerekebilir.

Ağaçta Bekleyen Kedi

Ağaçta Bekleyen Kedi

Kediler Hakkında İlave Bilgiler

  • Tipik bir kedi ortalama günde 13 ile 14 saat uyur.  Yaşamlarının %70’ini uykuda geçirirler.
  • Amerika Birleşik Devletlerinde en çok beslenen evcil hayvan sıfatıyla köpekleri çok geride bırakıyor.
  • Erkek kedilere tom, dişi olanlara kraliçe veya moller denir.
  • M.Ö 3600’den beri evcilleştirilmiş kedilerin varlığı biliniyor.
  • Yetişkin kediler sadece insanlarla iletişim kurmak için miyavlar. Acıktıklarında veya bir şey istediklerinde dikkat çekmek için bir bebek sesinde miyavlarlar.
  • Eski Mısır’da kedi öldürmek yasalara aykırıydı.
  • İnsanlardan çok daha yüksek ses perdelerini duyabilirler. İnsanlar 20 kHz’e kadar olan frekansları duyabilirken, kediler 64 kHz’e kadar olan frekansları duyabilir. Bu, avlanırken kemirgenleri ve diğer küçük hayvanları bulmalarına yardımcı olur.

Konuya İslami açısından baktığımızda kedinin necis bir hayvan olmadığı, gezdiği yerlerde namaz kılınabileceği aktarılmaktadır. Fakat bu demek değil dir ki, günümüz şartlarında beton apartman dairelerinde evde kedi beslemek olağan bir hal alsın. “Efendim ben kedi besliyorum ama çok dikkat ediyorum! ne kadar dikkat ederseniz edin, tüyleri mutlaka dökülecek, hatta yemeklerin içine kadar gidebilecektir. Kedi pis değil diye kedi beslememiz gerekmiyor. Bazı hanımlar kediden, köpekten korkup tiksinebilirler. Bunu hoş görmek lazım. İnsanları rahatsız etmemek için kedi, köpek sevgimizden feragat etmemiz gerektiği kanaatindeyim.

Sahabeden bir hanım anlatıyor: Abdest alması için bir kaba su koymuştum. Kedi gelip bu kaptan su içince dayım Ebu Katade biraz daha su içmesi için, kabı kedinin önüne uzattı. Benim hayretle baktığımı görünce, dedi ki: Niye hayret ettin? Resulullah efendimiz buyurdu ki: (Kedi necis değildir. Etrafınızda çok dolaşan [sevimli ] bir hayvandır.) [Tirmizi, Nesai, Ebu Davud, Muvatta]

Başka bir hadis-i şerifte de, kedi sevgisinin imandan olduğu bildirilmiştir.

İslami Chat platformu olarak kedi konusunun da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım evde kedi besleyen veya beslemeyi düşünenler için faydalı bir yazı olmuştur. Başka çarpıcı bir makalede görüşmek dileğiyle esenlikle kalınız.

https://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Evde-kedi-Beslemek.pnghttps://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Evde-kedi-Beslemek-300x300.pngEzeLGenel
Evde Kedi Beslemek Evde kedi beslemek fikri kulağınıza hoş geliyor değil mi? Köpek beslemek konusunda yayımladığımız makale okuyucularımızdan hayli ilgi gördü. Okuyucularımızdan 'Birisi' rumuzunu kullanan kardeşimiz kediler hakkında da bir makale yazmamızı istedi. O zaman başlayalım inşallah. Evinizi tüylü kedi arkadaşınızla paylaşmaya karar verdiyseniz, bu konunun avantaj ve dezavantajlarına hep...