Hindistanda Başörtüsü Zulmü Devam Ediyor

Hindistanda Başörtüsü taktıkları için Müslüman kızların sınıflara girmeleri yasaklandı. Bunun üzerine Müslüman kızlar eğitim haklarının elinden alındığı gerekçesiyle protesto düzenlediler.  Olayın başlangıcı, Hindistanın güneybatısında yer alan Karnataka eyaletinde devlet eliyle işletilen bir kolejde başladı. Bu kolej Müslüman kadın öğrencilere başörtüsü taktığı gerekçesiyle kapılarını kapattı. Tek gerekçeleri ve mazeretleri Müslüman kızların baş örtüsü ve peçe takmalarıydı. Oysa kızlar aylar öncesinde final sınavlarına girmek için personelden rica ve izin istemişlerdi. Müslüman kızların ağladığı görüntüler ve videolar internette dolaşmaya devam ediyor. Kimisi kızları haklı bulurken kimisi de yetkililere hak veriyor.

Hindistanda Başörtüsü

Hindistanda Başörtüsü

Ben de bu kızların haklarını çiğneyen, eğitim haklarını elinden alan Hindu yetkililerin en ağır şekilde cezalandırılması taraftarıyım. Dünyanın her neresinde olursa olsun hiç kimsenin dini inancı, giyim ve kuşamı üzerinden yargılanması, ayrıştırılması, ötekileştirilmesi bir insanlık suçudur.

Hindistanda Başörtüsü Zulmüne Karşı Farklı Yaklaşımlar

Bazılarına göre kıyafet kurallarının her kurumda geçerli olduğu ve bunlara mutlaka uyulması gerektiği söyleniyor. Onlara göre bazı lüks kulüplere şort veya terlikle girilemediği halde, Devlet dairelerine, okullara başörtüsü ile girilmemesi gerekiyor.

Hindistan Öğrenciler

Hindistan Öğrenciler

Bana göre Hindistanda Başörtüsü zulmünün altında çok daha sistematik planlar ve hedefler yatmakta. Tıpkı Çinlilerin Uygur Türklerine veya Myammar Müslümanlarına karşı yapılan soykırımlar aklıma geliyor. Aslında olayın daha vahim olanı, Hindu milliyetçisi bir harekat olan Hindu Mahassabha’nın lideri Poja Shakun Pandey’in sürekli aşırı milliyetçiliği körüklemesi. Bu kafadan kontak adam o kadar ileriye gitti ki; “İki Milyon Kişiyi Öldürmeye Hazırsak, O zaman Kazanacağız ve Hindistanı bir Hindu Ülkesi Yapacağız, Öldürmeye ve Hapse Girmeye Hazır Olun” şeklinde tehditler yapacak kadar küstahlaştı. Dolayısıyla bu tür adamlara ve tehditlerine göz yumulması nedeniyle ülkede Müslümanlara karşı nefret suçları artmaya başladı.

Hindu çetelerin Müslümanlara sokaklarda saldırması, dövmesi, işkence etmesi gibi video görüntüleri artmaya başlasa da, Hindu yetkililerin sessiz kalması bizleri daha da endişelendiriyor. Hindistan şu anda karanlık bir yola doğru girmeye başladı.

Cenab-ı Allah Hindistanda yaşayan Müslüman kardeşlerimizin işini kolaylaştırsın, yar ve yardımcısı olsun. Amin.

https://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Hindistanda-Basortusu.pnghttps://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Hindistanda-Basortusu-300x300.pngEzeLİslami Konular
Hindistanda Başörtüsü Zulmü Devam Ediyor Hindistanda Başörtüsü taktıkları için Müslüman kızların sınıflara girmeleri yasaklandı. Bunun üzerine Müslüman kızlar eğitim haklarının elinden alındığı gerekçesiyle protesto düzenlediler.  Olayın başlangıcı, Hindistanın güneybatısında yer alan Karnataka eyaletinde devlet eliyle işletilen bir kolejde başladı. Bu kolej Müslüman kadın öğrencilere başörtüsü taktığı gerekçesiyle kapılarını kapattı. Tek...