İslamda İklim Değişikliğine Ayetler Işığında Bakış

İslamda iklim değişikliği, sürdürülebilirlik v.b. konular bize oldukça uzak görünüyor değil mi?. Sadece beyaz badanalı bir duvar seyrediyoruz veya bu konuya batılı ülkelerin merceğiyle bakmaya devam ediyoruz. İklim değişikliği ile alakalı konular sanki bizi hiç ilgilendirmiyor, bu konuşmaların bir parçası olmadığımızı düşünüyoruz. Hal böyle olunca harekete geçmemize gerek olmadığı kanaatı hasıl oluyor. Fakat şuurlu bir Müslüman olarak yaşadığımız şu ihtiyar gezegene sahip çıkmalıyız. Eğer batılı ülkelerin iklim değişikliği, yakın zamanda beklenen kuraklık, ani sel baskınları, yağışlardaki tutarsızlık v.b. konulardaki konuşmalarına dahil olamıyorsak, Kur’an ışığında kendimizi bilinçlendirmemiz gerekmektedir.

İslamda İklim Değişikliği

İslamda İklim Değişikliği

O Halde Benden Duymak İstemiyorsan ALLAH’ın Ayetlerine Buyrun Beraber Bakalım

İslamda iklim değişikliği ile alakalı veya buna atıfta bulunan bir çok sayıda satıra rastlamak mümkün. Aslında anlayan ve idrak edenler için bu ayetler, gezegenimizi nasıl koruyacağımızı, savurganlıkla mahvetmememizi, gelecek nesiller için daha yaşanılabilir bir ortam bırakmamız konusunda bizlere öğüt, talimat ve uyarılar veriyor.

İslamda İklim Değişikliği Bakara Suresi

Örneğin Bakara Suresinin 60’ncı ayetine beraberce bakalım: ” Bir zamanlar Mûsâ kavmi için su istemiş, biz de ona, “Asânı taşa vur!” demiştik. Bunun üzerine taştan on iki göze fışkırdı. Her topluluk kendi içeceği yeri bildi. “Allah’ın rızkından yiyin için; yeryüzünde fitne fesat çıkarmayın” (dedik).

İslamda İklim Değişikliği Enbiya Suresi

Peki ya ozon tabakasına atıfta bulunduğu ayete ne demeli? Enbiya Suresi 32’nci ayetindeGökyüzünü de korunmuş bir tavan yaptık. Onlar ise oradaki, (Allah`ın varlığını gösteren) delillerden yüz çevirmektedirler.” şeklinde tercüme edilmiştir ki, bazı alimler ve mütercimler ozon tabakasına atıfta bulunulduğunu söylemektedir.  Gökte bulunan Ozon Tabakası, Güneş’ten gelen zararlı UV ışınlarını emer, ancak yıllar boyunca bizler kullandığımız çeşitli kimyasallarla ozon tabakasına zarar verdik. Önümüzdeki yıllarda yeni nesilleri neler bekliyor, tam olarak kestirmek çok güç.

İslamda İklim Değişikliği İle Bağlantılı En’am Suresi

Ve çarpıcı bir ayet daha En’am Suresi 38’nci ayet :Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve gökyüzünde iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi sizin gibi topluluklardır. Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (hepsi) toplanıp rablerinin huzuruna getirileceklerdir.” Bu ayet özellikle hayvanların tıpkı bizim gibi topluluklar olduğu, haysiyet, saygı, sevgi ile muamelede bulunulması gerektiğinden bahseder.  Bu ayeti okuyunca aklıma Avustralyada kuraklığa yol açtıkları nedeniyle 5.000 tane devenin, helikopterlerden tüfeklerle ateş açılıp öldürülmesi geldi. Dikkat ederseniz ve hafızanızı yoklarsanız, Korona hastalığı dahil daha bir çok afetin develerin katlinden sonra zuhur ettiğini hatırlayacaksınız.

İslamda İklim Değişikliği Netice, Sonuç ve Özet

Ayetlerden sadece bir kaçını sıralamaya çalıştık, daha bir çok ayet olduğu tartışılmaz bir gerçek. Şu an içinde bulunduğumuz durumu göz önüne aldığımızda biraz geride kaldığımızı sanıyorum. Yüce yaratıcının bizlere sunduğu doğal kaynakları kullanırken lütfen israftan ve hoyratlıktan kaçınalım. Suyun parasını nasıl olsa ödüyorum diye boş yere akıtmayalım, hiç bir hayvana zarar vermiyelim, onlara yaratıcıdan ötürü sevgi ve saygı muvazenesinde yaklaşalım. İslami sohbet platformu olarak bu gün gezegenimizde meydana gelen ani iklim değişiklikleri, kuraklıklar, yağışların ya az, ya da aşırı şekilde yağarak afete dönüşmesi, dört mevsim mevhumunun ortadan kalkarak sadece yaz ve kış olması gibi konulara, İslamda İklim değişikliği başlığı altında atıfta bulunmaya çalıştım. Başka bir makalede görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız.

https://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Islamda-Iklim-Degisikligi.pnghttps://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Islamda-Iklim-Degisikligi-300x300.pngEzeLİslami Konular
İslamda İklim Değişikliğine Ayetler Işığında Bakış İslamda iklim değişikliği, sürdürülebilirlik v.b. konular bize oldukça uzak görünüyor değil mi?. Sadece beyaz badanalı bir duvar seyrediyoruz veya bu konuya batılı ülkelerin merceğiyle bakmaya devam ediyoruz. İklim değişikliği ile alakalı konular sanki bizi hiç ilgilendirmiyor, bu konuşmaların bir parçası olmadığımızı düşünüyoruz. Hal böyle...