İslamda Sağlık ve İnsan Hayatının Önemi

İslamda sağlık konusuna hoş geldiniz. Yüce dinimiz İslam, sağlığa bütüncül bir yaklaşımı benimser. Dini hayat, dünyevi hayattan ayrılmaz olduğu gibi, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlık da birbirini tanımlar, birbirinden ayrılamaz. Bir insanın tamamen sağlıklı olması, bu üç parçanın bir arada bulunması ile mümkündür. İnsanın bir yeri yaralandığında veya sağlıksız olduğunda, diğer kısımlarda ağrı ve sancı olur. Bir kişi bedenen hasta veya yaralıysa, ağrıdan dolayı başka bir şeye odaklanması neredeyse imkansızdır. Keza aynı şekilde duygusal rahatsızlıklar da, insanın sağlıklı düşünmesini engeller ve yaşamın gerçeklerinden insanı uzaklaştırır.

Hadis muvazenesinde İslamda Sağlık Konusuna Bakış

Peygamber Efendimiz İslamda Sağlık konusunda bir hadisinde şöyle buyurmaktadır.

Güçlü mümin, Allah katında zayıf müminden daha hayırlı ve daha sevimlidir. Bununla beraber her ikisinde de hayır vardır. Sana fayda veren şeyleri elde etmeye gayret et.

Fakat buradaki güçlü kelimesinden kasıt, inanç ve karakterdeki güç manasına gelmektedir. Aynı zamanda sağlıklı olmanın önemine de işaret etmektedir.  Fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığımız yerinde değilse, hayatımızın her alanında bir takım sıkıntılar bizi beklemektedir. Şüphesiz her şeyin en iyisini yüce ALLAH (C.C.) bilir.

Yaralanma ve hastalık birçok nedenden dolayı olabilir, ancak bu dünyada hiçbir şeyin olmadığını kabul etmek ve kabul etmek önemlidir, Allah’ın izniyle kabul edin.

Ayetler Işığında İslamda Sağlık ve Önemi

Gaybın anahtarı yalnızca O’nun yanındadır. O’ndan başka hiç kimse onları bilemez. Karada ve denizde olan her şeyi bilir. Bir yaprak düşse mutlaka onu bilir. Yerin karanlığında tek bir dane, canlı ve cansız yoktur ki apaçık bir kitapta olmasın. (Kuran 6:59)

Dünya hayatı, imrendiğimiz, gıpta ettiğimiz, eş, çocuk, zenginlik, lüks yaşamla süslenmiş geçici bir yaşam alanıdır. Bütün bunlar ebedi olan cennet hayatı ile kıyaslandığında sönmüş bir balon gibidir. Yani kısaca dünyada yaşanan tüm zevkler gelip geçici mutluluklardır. Yüce ALLAH, cennette yer alabilmemiz için dünya yaşamında önümüze bir takım imtihanlar, engeller, denemeler koyar. Sabır ve şükrümüzü imtihan eder, meşaggatli ve dikenli yolları aşmamız için bize bir takım yollar sunar. Hastalık, yaralanma, bela ve musibetlerin hepsi aslında büyük imtihanın sadece birer parçasıdır. Bu imtihanları başarı ile geçmenin en büyük silahı aslında rahmet ve şifa kaynağı olan Kur’an-ı Kerim kitabımızdır. Bu yüce kitap bir ders veya tıp kitabı olmamasına rağmen, insan sağlığı ile alakalı bir çok öngörü sunan bir rehber niteliğindedir.

Ey insanlar! Rabbinizden size bir öğüt, kalplerdeki hastalıklara bir şifa, inananlara bir rehber ve rahmet gelmiştir. (Kur’an 10:57)

Biz Kur’an’dan öyle bir şey indiriyoruz ki, o müminler için bir şifa, bir rahmettir; zalimlerin ise sadece ziyanını arttırır. (İsra, 17/82)

İslamda sağlık konusuna Kur’an ayetleri ile bakmak önemlidir. Şüphesiz Kur’an ayetleri, insanların dert ve sıkıntılarına birer şifa kaynağıdır. Gerek bedensel, gerekse ruhsal hastalıkların tedavisi için Kur’an’ı gerçek anlamda yaşamak ve idrak etmek önemlidir. Kur’anın hem bedene, hem ruha şifa olduğu aleni bir gerçektir. Çevremize baktığımızda lüks, ihtişam ve şatafat içerisinde yaşayan bir çok insanın tatminsizliklerle başbaşa kaldığını görmekteyiz. İşte bu insanların hayatında eksik olan şey iman, inanç ve ALLAH’a tam olarak teslim olamamaktır.

Yazarınız ben GazeL, islamda sağlık konusunu ayetler ve hadisler ışığında irdelemeye çalıştık. Teşbihte bir hatamız veya kusurumuz olduysa affola. İslami sohbet ekibi olarak buna benzer paylaşımlar hızlı ve etkili olarak devam edecektir. Bizlerden ayrılmayın, hep bizimle kalın.

Şu Konulara Bakmayı İhmal Etmeyin Lütfen

https://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/01/Islamda-Saglik.jpghttps://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/01/Islamda-Saglik-300x300.jpgEzeLİslami Konular
İslamda Sağlık ve İnsan Hayatının Önemi İslamda sağlık konusuna hoş geldiniz. Yüce dinimiz İslam, sağlığa bütüncül bir yaklaşımı benimser. Dini hayat, dünyevi hayattan ayrılmaz olduğu gibi, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlık da birbirini tanımlar, birbirinden ayrılamaz. Bir insanın tamamen sağlıklı olması, bu üç parçanın bir arada bulunması ile mümkündür. İnsanın...