Köpek Beslemek ve Bilinmesi Gerekenler

Köpek beslemek konusu da nereden çıktı ? Daldan dala atlıyorsun gibi sorduğunuzu duyar gibiyim. Aslında birdenbire çıkmadı. Yaklaşık 2 yıldır yaşadığımız pandemi süresi boyunca çevremde bir çok insanın köpeklere karşı yoğun bir ilgi duyduğunu, dolayısıyla köpek sahiplenmelerin şaşırtıcı bir şekilde arttığını gözlemledim. Her nereye gitsem onlarca insanın elinde çeşit çeşit köpeklerle, sokaklarda, caddelerde, parklarda gezinti yaptığına bizatihi şahit oluyorum. Hayvan sevgisini pek ala anlayabilirim, köpeklerin en sadık hayvanlar olduğu konusunda da hiç bir tereddütüm yok. Ama sizce bu kadarı da fazla değil mi?

Köpek Beslemek

Köpek Beslemek

Özellikle büyük kentlerde köpeklere gösterilen ilgi, alaka, merhamet gibi duygular insanlara gösterilmiyor. Köpekler soğuk kış günleri kaldırımda üşümesin diye evinden getirdiği battaniyeyi köpeklerin üzerine örten insanlar, aynı hassasiyeti daha emzikten kesilmemiş çocuğuyla buz gibi havada yerde oturan yabancı uyruklu bir kadıncağıza göstermiyorlar. Gerçekten çok acıklı ve acınası bir durum. Oysa insanoğlu eşref-i mahlukattır, yani yaratılmışların en şereflisi, en onurlusudur.

Köpek Beslemek İsteyenler Dikkatlice Okusun

Bir kedi veya köpeği dost edinmek mi istiyorsun ? Daha da ileri gidip evine bir köpek almayı mı düşünüyorsun ? Kendisine uzman diyen bazı çevrelerce köpekle yaşamanın kalp ve damar hastalığı riskini azalttığı, stresi engellediği, sağlığa bir çok faydası olduğu yönünde görüşler var. Evet köpekler şartsız, koşulsuz olarak hem size hem çocuklarınıza sevgi sağlayabilir. Fakat beslediğiniz köpeğin size yükleyeceği bir takım sorumluluklar ve yükler bulunmakta. Buyrun bunları hep beraber inceleyelim inşallah.

Köpek Beslemek Uzun bir Taahhüt Sürecidir

Köpekler ortalama olarak yaklaşık 15 sene hayat sürer. Bu da sizin için uzun bir süre olabilir. Hayatınızın her anını değiştireceklerdir. Spontane olarak günlük geziler, aktiviteler karmaşık hale gelecektir. Eğer sürekli köpekle ilgilenemeyecekseniz bir köpek bakıcısı ayarlamayı düşünecek veya gittiğiniz her yere götürebileceğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Köpekler ister büyük, isterse küçük olsunlar size hatırı sayılır ek maliyetler getireceklerdir. Yaşadığı süre boyunca yiyecek, ekipman, tıbbi harcamalar v.s. Tahminime göre bir köpek için her ay 1.000 TL gibi bir parayı gözden çıkarmanız gerekecektir.

Köpekler sağlıklı bir yaşam sürmek için oyun, egzersiz, hoplayıp zıplama gibi aktivitelere ihtiyaç duyarlar. Sonuçta bu bir hayvandır. Bir köpeğe “Ben İşten Gelene Kadar Şu Kanepede Otur, Sesin Çıkmasın” diyemezsiniz. Günlük en az o hayvanla iki saat aktif olarak ilgilenmeli, yürüyüş ve eğlence için uygun ortamlara gitmelisiniz. Köpekler sosyal hayvanlar olduğu için çok fazla yalnız bırakılmaya gelmezler. Uzun süre yalnız bırakılan köpekler ayrılık endişesi taşırlar.

Köpek Beslemek ve Mahzurları

Efendim geldik zurnanın zırt dediği yere. Yukarıda köpeklerin ne derece sevimli canlılar olduğu, insanlara çok sadık oldukları yönünde konferans verdik. Fakat yapılan her işi ve eylemi fayda ve mahzurları açısından ele almak çok daha sağlıklıdır. Efendim bana sadece faydalarını söyle, zararlarını duymak istemiyorum! şeklinde serzenişte bulunmayın lütfen. Ben evde kedi köpek beslenmesine tamamen karşı olan birisiyim. Evin içerisinde bir köpeğin varlığına kesinlikle katlanamam.

Bir köpekle veya kediyle aynı evi paylaşma düşüncesi bile bana çok iğrenç geliyor. O köpeğin kılları, kokusu, nefesi, pisliği vs. beni iğrendirmeye yetiyor da artıyor bile. Bu nedenle köpekler evin içinde değil, dışında beslenmelidir. Ben köpekleri çok severim ama evin içinde değil, bahçeli bir evde kapının önünde bir köpeğim olmasını çok isterdim. Bu nedenle şahsım köpek beslenen bir eve davet edilsem bile kesinlikle gitmem. O komşumun ikram ettiği hiç bir şeyi yiyemem. Çünkü yemek istesem bile midem ve bünyem kabul etmez. Acaba köpek değdi mi, acaba köpeğin kılı yemeğin içine düştümü v.s. kendi kendimi yer bitiririm. Köpek beslemek, olası zarar ve risklerine hep beraber bakalım.

  1. Aşıları tam yapılmayan köpeklerde bulunan bit, pire, parazit, bağırsak kurdunun sahiplerine geçme ihtimali yüksektir.
  2. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarınızda beyin ve göz iltihabına yol açabilir.
  3. Karaciğer, akciğer, beyin ve gözlere zararı bulunabilir.
  4. Köpeklerde bulunan keneler bir müddet sonra size de geçip, kanınızın tadına bakmak isteyebilir.
  5. Köpek ve kedilerin kıllarını yutmak ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

İslami sohbet platformu olarak değişik bir konu ile karşınıza geldik. Köpek beslemek konusunda fazla da ısrarcı olmamanız sizin ve çevreniz için gerçekten önemlidir.

https://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Kopek-Beslemek-1024x425.pnghttps://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Kopek-Beslemek-300x300.pngEzeLGenel
Köpek Beslemek ve Bilinmesi Gerekenler Köpek beslemek konusu da nereden çıktı ? Daldan dala atlıyorsun gibi sorduğunuzu duyar gibiyim. Aslında birdenbire çıkmadı. Yaklaşık 2 yıldır yaşadığımız pandemi süresi boyunca çevremde bir çok insanın köpeklere karşı yoğun bir ilgi duyduğunu, dolayısıyla köpek sahiplenmelerin şaşırtıcı bir şekilde arttığını gözlemledim. Her nereye gitsem...