Moringa Bitkisi

Moringa Bitkisi, tam ismiyle “Moringa Oleifera” dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerine has bir bitkidir. Genel olarak “Baget Ağacı” veya “Yaban Turpu Ağacı” olarak bilinmektedir. Moringa hem şiddetli kuraklığa, hem de hafif geçen don şartlarına dayanıklıdır. Bu yüzden dünya çapında yaygın olarak yetiştirilmektedir. Moringanın yüksek besin değeri dikkatleri çekmektedir. Hem beslenme hem de ticari amaçlar için düşünülebilir. Moringa bitkisi yaklaşık 5 sene önce Gaziantep ilimizde yetiştirilmeye başlanmıştır. Şu anda hangi illerimizde yetiştiriliyor tam olarak vakıf değilim. Yalnız geleceğin bitkisi olacağına dair kuvvetli emareler bulunmaktadır. Çünkü beslenme, sanayii, hayvancılık, kozmetik ve sağlık gibi bir çok ana sektörde kullanılmaktadır. Moringa bitkisinin yapraklarında, kabuklarında ve tohumlarında bulunan çeşitli fitokimyasallar nedeniyle yetersiz beslenme için etkili bir çare olarak görülmektedir.

Moringa Bitkisi

Moringa Bitkisi

Moringa Bitkisinde Neler Var?

Organik bir Moringa yaprağında 92 tür besin maddesi bulunur. Portakaldan 7 kat daha fazla “C” vitamini, Havuçtan 10 kat fazla “A” vitamini, sütten 17 kat fazla kalsiyum, yoğurttan “9” kat fazla protein, Muzdan “15” kat daha fazla potasyum ve ıspanaktan “25” kat daha fazla demir içermektedir. Moringa bitkisi kurutulmuş veya donmuş bir formda besin değeri kaybetmeden uzun süre kalabilir. Potansiyel bir antioksidan, antikanser, anti-inflamatuar, anti-diyabetik, antimikrobiyal ajan olarak kullanılır. Bir çok ülkede tıbbi tedavilere de katkıda bulunur.

Moringa Bitkisi Cilt ve Saçlardaki Hasarı Önler

Cilt ve saç hasarını önlemeye yardımcı olur. Moringa tohumu yağı, saçın korunmasını, temiz kalmasını ve serbest radikallere karşı korunmasını sağlar. Moringa bitkisi içerdiği protein sayesinde cilt hücrelerindeki hasara karşı koruma sağlar. Saçı ve cildi güçlendiren nemlendirici detoksifiye edici elementlere sahiptir. Ciltte bulunan enfeksiyonları ve yaraları iyileştirme özelliği bulunur.

Ödemleri Tedavi Eder

Ödem, sıvının vücutta belirli dokular oluşturduğu ağrılı bir durumdur. Moringanın anti-inflamatuar özellikleri, ödemin gelişmesini önlemede etkili olmaktadır.

Moringa Karaciğeri Korur

Moringa, karaciğeri anti-tüberküloz ilaçların neden olduğu hasara karşı koruyor ve onarım sürecini hızlandırıyor gibi görünüyor.

Kanseri Önleme ve Tedavi Etmede Faydalıdır

Moringa özleri, kanserin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilecek özellikler içerir. Ayrıca kanser hücrelerinin gelişimini baskılayan bir bileşik olan niazimisin içerir.

Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Moringa özleri, kabızlık, gastrit ve ülseratif kolit gibi bazı mide rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir. Moringanın antibiyotik ve antibakteriyel özellikleri, çeşitli patojenlerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir ve yüksek B vitamini içeriği sindirime yardımcı olur.

Daha sağlıklı kemikler

Moringa ayrıca kemiklerin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olan kalsiyum ve fosfor içerir. Anti-inflamatuar özellikleriyle birlikte moringa özü, artrit gibi durumların tedavisine yardımcı olabilir ve ayrıca hasarlı kemikleri iyileştirebilir.

Duygudurum bozuklukları ile başa çıkmak

Moringa’nın depresyon, anksiyete ve yorgunluğu tedavi etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kardiyovasküler sistemin önlenmesi

Moringa özünde bulunan güçlü antioksidanlar, kalp hasarını önlemeye yardımcı olabilir ve ayrıca sağlıklı bir kalbi koruduğu gösterilmiştir.

Yaraları Rahatlatır ve Çabuk İyileştirir

Moringa özünün yaraların kapanmasına yardımcı olduğu ve yara izlerinin görünümünü azalttığı gösterilmiştir.

Diyabet tedavisi

Moringa bitkisi, kandaki glikoz miktarının yanı sıra idrardaki şeker ve protein miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu, test edilenlerde hemoglobin seviyelerini ve genel protein içeriğini iyileştirdi.

Astım Tedavisinde Kullanılabilir

Moringa, bazı astım ataklarının şiddetini azaltmaya ve bronş daralmalarına karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir. Daha iyi akciğer fonksiyonuna ve genel olarak nefes almaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Böbrek Rahatsızlıklarına Karşı Koruma Sağlar

Moringa özü tüketen kişilerin böbrek, mesane veya rahimde taş geliştirme olasılığı daha düşük olabilir. Moringa, böbreklerdeki toksisite seviyelerine yardımcı olabilecek yüksek düzeyde antioksidanlar içerir.

Yüksek Tansiyonun Düşürülmesine Yardımcı Olur

Moringa, kan basıncının yükselmesine neden olabilen arterlerin kalınlaşmasını engellemeye yardımcı olan bileşikler olan tiyosiyanat ve niaziminin içerir.

Göz Sağlığı İçin Faydalıdır

Moringa, yüksek antioksidan seviyeleri sayesinde görme iyileştirici özellikler içerir. Moringa retina damarlarının genişlemesini durdurabilir, kılcal zarların kalınlaşmasını önleyebilir ve retina fonksiyon bozukluğunu durdurabilir.

Anemi Hastalığının Tedavisinde Kullanılabilir

Moringa, bir kişinin vücudunun daha fazla demir emmesine yardımcı olabilir, bu nedenle kırmızı kan hücresi sayısını artırır. Bitki özünün anemi ve orak hücre hastalığının tedavisinde ve önlenmesinde çok yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Önemli Notlar

• Moringa kullanırken mutlaka doktor görüşü alınmalıdır.

• Müshil özelliklerinden dolayı mide rahatsızlığı, gaz veya ishal yapabilir.

• Herhangi bir böbrek sorunu olan kişiler kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

• Hamile kadınlar için önerilmez

Dini sohbet odaları olarak sizler için faydalı ve anlamlı konular paylaşmaya devam edeceğiz. Başka bir makalede görüşünceye değin, sağlıkla kalın, Moringa ile kalın. İslami sohbet sitemizden bir an olsun ayrılmayın ve bizimle kalmaya devam edin.

https://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Moringa-Bitkisi.pnghttps://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Moringa-Bitkisi-300x300.pngEzeLSağlık
Moringa Bitkisi Moringa Bitkisi, tam ismiyle 'Moringa Oleifera' dünyanın tropikal ve subtropikal bölgelerine has bir bitkidir. Genel olarak 'Baget Ağacı' veya 'Yaban Turpu Ağacı' olarak bilinmektedir. Moringa hem şiddetli kuraklığa, hem de hafif geçen don şartlarına dayanıklıdır. Bu yüzden dünya çapında yaygın olarak yetiştirilmektedir. Moringanın yüksek besin değeri dikkatleri çekmektedir....