Sad Hastalığı ve Bilinmesi Gerekenler

Sad hastalığını belki de ilk defa duydunuz. İlk defa duymanız bu hastalığın olmadığı anlamına gelmiyor. Bu hastalık mevsimsel duygudurum hastalığıdır. İlk defa 1984 yılında keşfedilmiş ve duygudurum hastalığı olarak isimlendirilmiştir. Genellikle kış aylarında ortaya çıkmaktadır. Belirtileri aşırı yemek yeme veya iştahsızlık, anksiyete bozukluğu, aşırı uyku, tepkisizlik, toplumdan uzaklaşmak, içine kapanmak, depresif şikayetlerdir. Bu tür kişiler güne adapte olamazlar, sürekli uyku sersemliği içinde dolaşırlar, iş verimleri düşer.

Sad Hastalığı

Sad Hastalığı

Sad Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar ? Belirtileri Nelerdir ?

Uzun, soğuk, karlı buzlu kış gecelerinden bahsediyoruz. Gündüzler kısalıp geceler uzadıkça erken çöken bir karanlık. Bu karanlıkta enerjiyi zaptetme, herkesi tembelliğe dönüştüren bir kasvetli hava vardır. Teşbihte hata olmaz, insan bir koala gibi tembelleşir, zevk aldığı faaliyetlere ilgi duymaz. İştahında değişiklikler olur, sürekli yorgunluk yaşar. Bu hastalığın adı kış mavisi olarak bilinen mevsimsel duygudurum bozukluğu, diğer bilinen adıyla SAD hastalığıdır. Bu depresyon şekli, genellikle kış aylarında meydana gelen hava ve gün ışığındaki değişiklikler tarafından tetiklenir. Uzmanlar bazı insanların bunu neden deneyimlediğini belirleyemese de mantıklı sebep, uykuyu, ruh halini ve esenlik duygularını düzenleyen serotonin ve melatonin gibi değişen hava nedeniyle hormonal değişimdir.

Değişen hava moralinizi bozmaya çalışsa da, siz kendinizi salmayın ve mücadele etmeyi sürdürün. Sad hastalığı ile nasıl başa çıkacağınıza dair yardımcı olarak beş fikirle karşınızdayım inşallah.

1. Bir Kutudan Yayılan Işık

Akşam Saat 17.00 oldu uykunuz mu geliyor? Sabahları yataktan kalkamıyor musunuz? Uzunca uyumanıza rağmen uyanamıyor musunuz? Başka bir şeye bakmaya gerek kalmadı. Sizin tek ihtiyacınız birazcık parlak beyaz ışığa maruz kalmak. Fototerapi dediğimiz, genellikle güneş ışığını taklit eden bir tedaviden bahsediyoruz. Çünkü gündüz boyunca bolca güneş ışığına maruz kalsak da demekki yeterli olmuyor. Daha keskin bir ışığa ihtiyaç var. Terapi kutusu olarak adlandırılan gelen ışık, normal ampullerden daha parlaktır ve farklı dalga boyutlarında ihtiyaç giderir.

Işık Kutusu

Işık Kutusu

Bir Klinik raporuna göre,  günde yaklaşık 20 dakika ila 30 dakika arasında ışık kutusunun önünde oturmak ruh halinizi iyileştirecek ve SAD hastalığı semptomlarını hafifletecektir .

2. Sosyal Aktivitelere Öncelik Verin

SAD hastalığı için ilk basamak rutin yani klişe hareketlerden kaçınmaktır. Özellikle islami sohbet veya diğer chat sohbet sitelerine giriş yapan hareketsiz bireyler biraz daha dikkatli olmalıdır. Mutlaka parklarda yürüyüşler, bazı fiziksel egzersizler, arkadaşlarla voleybol veya yakar top dediğimiz oyunlar, dışarıda öğle yemeği yemek gibi bazı proaktif eylemler planlayabilirsiniz. Bu şekilde mevsimsel depresyonla rahatlıkla savaşabilirsiniz.

Sosyal Aktiviteler

Sosyal Aktiviteler

3. Aromaterapi Kullanmak

Aromaterapi, terapötik amaçlar için uçucu yağların kullanımı , SAD hastalığının atlatılmasına yardımcı olabilir. Depresyon belirtilerini ve kaygı ve uyku sorunları gibi diğer psikolojik sorunları azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, etrafta sıcaklık ve rahatlık ortamı sağlamak da yardımcı olur. Hava difüzörleri bütçenizi aşmasa da, kokulu bir mum yakmak, oda spreyi kullanmak veya uçucu yağlarla banyo yapmak da yatıştırıcı etkisiyle daha iyi uykuya ve düzenli ruh halinize katkıda bulunacaktır.

Aromaterapi

Aromaterapi

4. Sad Hastalığı İçin Günlük Tutulabilir

Genellikle bizi rahatsız eden olaylar veya kişiler hakkında yüksek sesle bağırır, çağırırız. Bu olay kendimizi rahat hissetmemizi sağlar. Fakat bazen öyle anlar olur ki, konuşmakta veya bağırmakta, derdimizi anlatmak zorlanırız. Kendimizi daha iyi hissetmek için günlük tutmak çok daha iyi sonuçlar verir. Çünkü olumlu, olumsuz tüm düşüncelerimizi yazabiliriz. Günlük tutmak, genellikle hayatın sorunlarına öncelik vermenize ve depresyon tetikleyicilerinizi belirlemenize ve ayrıca ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olan şeylere yardımcı olarak çalışır. Günlük yazarken düşüncelerinizi, duygularınızı ve endişelerinizi ekleyin. Bunu yapmak için en iyi zaman gecedir. Böylece son 24 saat içinde olan her şeyi düşünebilirsin.

Günlük Tutmak

Günlük Tutmak

5. Güneş Işığından Faydalanın

Güneş ışığı

Güneş ışığı

Güneş ışığı her derde devadır diyebiliriz. Özellikle kış mevsiminde güneş kendisini fazla göstermez, nazlandıkça nazlanır. Fakat kendisini gösterdiğinde bu fırsatı iyi değerlendirip kendimizi dışarı atmamız lazım. Güneş ışığı eksikliği hem SAD hastalığını tetikler, hem de D vitamini eksikliği yapar. Eğer evdeyseniz, mümkün olduğunca güneş ışığının içeriye girmesini sağlayın. Tüm pencerelerinizi açın, bulunduğunuz mekanı aydınlatın.  Yeterli güneş ışığını da içeriye aldığınıza göre beslenme alışkanlıklarınıza da bir göz atın. Acaba D vitamini açısından zengin yiyecekleri tüketiyor musunuz ? Eğer tüketmiyorsanız lütfen bunu atlamayın. Hadi bakalım tüm bunları yaptığınıza göre kış mevsimi ile savaşmaya hazır, tam donanımlı bir asker gibisiniz. Gazanız mübarek olsun.

Hikayemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız, saat sabahın 7’si, bizim de göz kapakları ağırlaşmaya başladı. Sizin de ekleyeceğiniz hususlar varsa lütfen aşağıda yorum bölümünden paylaşın. Sevgiyle kalın, bizimle kalın..

https://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Sad-Hastaligi.pnghttps://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Sad-Hastaligi-300x300.pngEzeLSağlık
Sad Hastalığı ve Bilinmesi Gerekenler Sad hastalığını belki de ilk defa duydunuz. İlk defa duymanız bu hastalığın olmadığı anlamına gelmiyor. Bu hastalık mevsimsel duygudurum hastalığıdır. İlk defa 1984 yılında keşfedilmiş ve duygudurum hastalığı olarak isimlendirilmiştir. Genellikle kış aylarında ortaya çıkmaktadır. Belirtileri aşırı yemek yeme veya iştahsızlık, anksiyete bozukluğu, aşırı uyku,...