Sırt Üstü Uyumanın Faydaları

Sırt üstü uyumanın faydalarına geçmeden önce uyku hakkında bir kaç kelam edelim inşallah. Adına küçük ölüm de denilen uyku, dinlendiğimiz, yenilendiğimiz, vücudumuzun kendi kendini onardığı bir süreçtir. Gündüzün yıpratıcı etkilerini en aza indiren uyku zorunlu bir ihtiyaçtır. Uyku sırasında nasıl uyuduğumuz, uyku pozisyonumuzun nasıl olması gerektiği de elbette önemli. Yapılan araştırmalarda doğru uyku pozisyonunun, uykudan alınacak faydayı azami seviyede artırdığı ortaya çıkıyor.

Sırt üstü Uyumanın Faydaları

Sırt üstü Uyumanın Faydaları

Bir çok kişi sırt üstü uyumanın sadece cenin pozisyonunda yorgana ya da yastığa sarılmak veya yatağa gelişigüzel uzanmak olarak görmektedir. Hatta bazıları işi abartarak yüz üstü karnının ve göğsünün üzerine yatarlar. Fakat sırt üstü uyumanın uyku sorunlarından, cilt sorunlarına kadar bir çok rahatsızlığa iyi geldiği kanıtlanmıştır. Efendim ben pozisyonumdan memnunum sırt üstü uyumanın bana ne faydası var? diye mızmızlık edenler için, sırt üstü uyumanın faydalarını aşağıda sıraladık.

Sırt ve Boyun Ağrısını Azaltır

Sırt üstü uyumak, omurganızdaki baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu pozisyon dik durmayı taklit eder. Saatlerce başınız bir yöne eğik halde yüzüstü uyumak omurgayı sıkıştırabilir ve boynunuzu zorlayabilir. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre iki eliniz yanlarda veya göğüste olacak şekilde sırt üstü uyumak ağrıları önler ve vücutu rahatlatır.

Nefes Almayı İyileştirir

Karnınızın üzerine ya da yanınıza yatıyorsanız, nefes alma alanınızı daraltıyor olabilirsiniz. Nefes almaktan sorumlu bir kas olan diyafram, çömelme pozisyonunda sıkışır ve bu da kişinin nefes almasını daha sığ hale getirir. Ve derin diyafram nefesi, ayağa kalktığınızda stresin azalmasına, ruh halinin iyileşmesine ve dikkat süresinin uzamasına yol açar.

Sivilceleri, kırışıklıkları azaltır

Yastık kılıfları biz uyurken ürün kalıntılarını, sebumu deriden ve saçtan emer. Böylece sırt üstü uyumak, siyah ve beyaz noktaların büyümesinin yanı sıra, kırılma olasılığını da azaltır. Yüzünüzün yastığa sürtünmesinden bahsetmiyorum bile, sırt üstü yatarak önlenebilecek kırışıklıklara ve ince çizgilere neden olabilir. Yüz üstü uyumak aynı zamanda sıvı birikmesini de teşvik ederek gözlerinizin etrafında şişkinliğe neden olur, bu yüzden yüz üstü uyumaktan vazgeçerek bu havuzlanmayı önleyin.

Sinüs Oluşumunu Hafifletir

Başınız kalbinizin üzerinde olacak şekilde uyumak tıkanıklığı giderir ve burun yollarınızın tıkanmasını önler. Baş aşağı eğildiğinde sinüslerde mukus birikir. Yani başınızı kaldırırsanız, yerçekimi mukusun boşaltılmasına ve solunum yollarınızın açık kalmasına yardımcı olmak için üzerine düşeni yapacaktır. Sırt üstü uyumak da asit reflüsüne yardımcı olur.

Baş Ağrısını Önler

Boyundan başlayan servikojenik baş ağrıları veya servikal omurgadan kaynaklanan baş ağrıları genellikle migren ile karıştırılır. Böylece başınızı, boynunuzu ve omurganızı nötr bir pozisyonda tutarak baskıyı hafifletirsiniz.

Güneşle Uyanmak

Yukarıya baktığımız zaman beynimiz ışıktaki değişiklikleri hemen fark eder. Güneş ışığı yatak odanıza akarken, muhtemelen işe veya okula zamanında uyanırsınız. Bu şekilde uyanmayı bir çalar saatin sefil sesinden daha hoş bulabilirsiniz.

İslami sohbet siteleri olarak sağlık konusunda paylaşımlarımız devam edecek. Konuya ekleyeceğiniz bir şey var mı? Aşağıdaki yorumlarda paylaşın lütfen.

https://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Sirt-ustu-uyumanin-faydalari.pnghttps://www.islami-sohbet.org/wp-content/uploads/2022/02/Sirt-ustu-uyumanin-faydalari-300x300.pngEzeLSağlık
Sırt Üstü Uyumanın Faydaları Sırt üstü uyumanın faydalarına geçmeden önce uyku hakkında bir kaç kelam edelim inşallah. Adına küçük ölüm de denilen uyku, dinlendiğimiz, yenilendiğimiz, vücudumuzun kendi kendini onardığı bir süreçtir. Gündüzün yıpratıcı etkilerini en aza indiren uyku zorunlu bir ihtiyaçtır. Uyku sırasında nasıl uyuduğumuz, uyku pozisyonumuzun nasıl olması gerektiği...